רכיבה מערבית

מקצועות הרכיבה המערבית

רקע: רכיבה מערבית התפתחה מעבודה בחווה ולחימה מסורתית שהגיעה לארה"ב מחיילים ספרדים בזמן גילוי הארצות וכיבוש אמריקה. גם ציוד וסגנון הרכיבה עברו התאמה לצרכים של הקאובוי באמריקה המערבית.

לאסו: הבוקר היה צריך לעיתים לתפוס בקר בשטח.

Neck reining : השימוש ביד אחת לאחיזה במושכות ויד שניה ללאסו הצריכה את הסוס להגיב בשינוי כיוון לנגיעות קלות (לחץ קל על הסוס) של המושכות על צווארו.

Cutting: סוסים גם אומנו למידה מסוימת של עצמאות בכך שהשתמשו באינסטינקטים שלהם כדי לעקוב אחר התנועה של הבקר.

את רוב הרכיבה המערבית אפשר לראות בתחרויות של "מופעי סוסים" ורודאו.

הרודאו הוא למעשה כולל כמה סוגי תחרויות, ולא רק רכיבה על סוס פרא.

 רכיבה מערבית להנאה – western pleasure

הרוכב מציג את הסוס עם עוד סוסים, בהליכה, ג'וג ולופ. הסוס צריך להיות בשליטה תחת מושכות משוחררות, עם ראש למטה. הרוכב מדריך את הסוס עם תנועות כמעט בלטי נראות.

ריינינג – reining

מקצה זה דורש מהסוס והרוכב להראות רכיבה מדויקת במעגלים, ספינים ועצירות. התנועה היא בLOP (קאנטר רגוע או איטי) וGALOP.

דורש מהסוס להיות קשוב לרוכב, ועל הרוכב להשתמש בתנועות כמעט בלתי נראות להנחיית הסוס. הסוס צריך להיות מונחה ברצון, סוס שמראה סימנים לעצבנות, חוסר מוטיבציה וכדומה נשפט בהתאם.

מקור הריינינג:

לאורך  ההיסטוריה של אמריקה – מקסיקו, קליפורניה, טקסס וכ'ו, החוואים היו צריכים לעבוד עם בקר מגבו של הסוס. הבקר הועבר ממקום למקום, מוין, טופל "רפואית" לעיתים בשטח פתוח ללא גדרות ואסמים. הבוקר נזקק לסוס מהיר, כנוע שיוכל לשנות כיוון במהירות ולעצור במקום. הסוס צריך להיות נשלט בעיקר בעזרת הרגליים ומשקל גוף כאשר הרוכב מחזיק ביד אחת את המושכות ומכוון את הסוס בנגיעות קלות. כך יוכל הבוקר להיות מרוכז בעבודתו ויד אחת תהיה פנויה לשימוש בלאסו, לפתיחת שער וכו'.

Western_Riding_3
 

קטינג – cutting

במקצה זה נבחנים הרוכב והסוס על היכולת שלהם להפריד עגל או פרה מהעדר ולהשאיר אותו מורחק לפרק זמן קצר. הרוכב והסוס בוחרים ומפרידים את העגל, כאשר העגל מנסה לחזור אל העדר הבוקר משחרר את המושכות, מוריד את ידיו למטה ומאפשר לסוס לבצע את פעולת הקטינג לבד.

הסוסים הטובים ביותר מבצעים את הקטינג בחן ובסטייל.

מקור הקטינג:

בחוות בקר באמריקה המערבית, היה זה תפקידם של סוסי "קטינג" להפריד פרות מהעדר לשם קבלת חיסונים, סירוס ומיון. הסוסים הטיפיקלים הם סוסים מגזע הקווטר, אך גם אפאלוסים ופיינטים יכולים לבצע פעולה זו.

Western_Riding_2


רכיבת ווסטרן – Western riding

מקצה שבודק את הסוסים על מעברים חלקים  במקצבים, מעבר לרגל נכונה תוך כדי ריצה, הענות לרוכב, נימוסים, אופי ומראה פיזי.

טרייל – trail class

במקצה זה צריך הרוכב לנווט את הסוס במסלול מכשולים בזירה. על הסוסים לחצות גשרים, גזעים ומכשולים נוספים, לעמוד בשקט בזמן שהרוכב מנופף בעצם מסביב לסוס, לבצע תנועה לטרלית אחורית וקדמית, לבצע פניה של 90 או 180 מעלות מהראש או מהחלק האחורי, ללכת לאחור ועוד. המהירות אינה קריטריון, אך לכל סוס ורוכב ישנו זמן קצוב לבצע כל מכשול ומשימה. סוס יכול להיענש (בניקוד) על סירוב לבצע מכשול או תרגיל.

מקור הטרייל:

המשימות מייצגות פעילויות המדמות פעילות יום-יומית בחווה או רכיבה בשטח פתוח, במסלול בטבע.

4

Horse showmanship

במקצה זה הביצועים של המאמן נשפטים, כמו גם הטיפוח של הסוס, הציוד, לבוש המאמן, התנהגות הסוס אשר כלולה באחריותו של המאמן. המתחרה נשפט על יכולתו להתאים ולהציג את יתרונותיו של הסוס. המאמן צריך להעמיד את הסוס בתנוחת תצוגה ספציפית ולהראות את הסוס בתנועה – בהליכה ובג'וג.

מקור תצוגת הסוסים: הצגת הסוסים למכירה.

רודאו – rodeo

אירוע ספורט שמכיל כמה סוגים שונים של מקצועות הרכיבה שנמדדים בזמן ונשפטים בניקוד וכוללים סוסים ובקר. מקצועות הספורט נועדו לבחון את הכישורים ומהירות של הבוקר והסוס.

מקור הרודאו:

זהו ספורט שהתפתח מעבודות חווה יום-יומיות עם הסוסים והבקר. ספורט שמסתמך על כישורים הנדרשים לבוקר תוך כדי עבודתו.

מרוץ החביות – Barrel racing

במקצה זה, המתבצע בקצב גאלופ, הסוס ורוכבו עוקפים חביות המסודרות מאופן דומה לעלה תלתן ועושים פניות חדות מבלי להפיל את החביות. ברודאו מרוץ החביות הוא ספורט לנשים בלבד.

11754729_1160878803926725_4829658567307973064_o

חייגו עכשיו